19.02.2024.
Kas ir 15 minūšu pilsēta?
Kā būtu, ja viss nepieciešamais pilnvērtīgai dzīvei atrastos īsas pastaigas vai velosipēda brauciena attālumā? Pārtikas veikals, garda kafijas vieta, kur pasēdēt ar draugiem, ērta sabiedriskā transporta kustība, restorāni, aptieka, skola vai parks. Tam ir nosaukums – 15 minūšu pilsēta.
15 minūšu pilsētas koncepts ir radies 2016.gadā, Parīzē, Francijā, profesora Karlosa Moreno vadībā. Sorbonnas universitātes profesora ideja bija pārdomāta pilsētplānošana, nodrošinot, ka viss nepieciešamais un būtiskais atrodas tuvumā. Šis koncepts tika radīts, lai risinātu pilsētas apdzīvotības un ilgtpsējas jautājumus, veicinot labākas dzīves kvalitātes nodrošināšanu iedzīvotājiem.
Koncepts ieviesa jaunu pieeju pilsētplānošanā, mudinot pilsētu iestādes un pilsētplānošanas ekspertus pievērsties iedzīvotāju vajadzībām un uzlabot viņu dzīves kvalitāti.
Pilsētas pārņem 15-minūšu konceptu
Šo ideju ātri vien pārņēma vairākas pasaules pilsētas un Parīzes mērs kļuva par vieno no šī koncepta lielākajiem atbalstītājiem. Iepazīstināsim ar dažām Eiropas pilsētām, kas strādā pie šī koncepta ieviešanas.
BARSELONA, SPĀNIJA
Superbloki: Barselona ieviesa “superbloku” koncepciju, lai atbrīvotu ielas no automašīnām un radītu gājējiem draudzīgas telpas. Superblokus veido, slēdzot vairākas ielas, lai tajās nevarētu iebraukt autotransports, atļaujot tikai vietēju piekļuvi un dodot priekšroku gājējiem, velosipēdistiem un sabiedriskajam transportam.
Paplašinātas velojoslas: Pilsēta ir paplašinājusi velojoslu tīklu, padarot pārvietošanos ar velosipēdu drošāku un ērtāku. Šī iniciatīva veicina aktīvu pārvietošanos un mazina atkarību no automašīnām īsos braucienos.
Zaļās zonas: Barselona ir koncentrējusies uz zaļo zonu pieejamības palielināšanu apkaimēs, nodrošinot, ka iedzīvotājiem ir pieejami parki un atpūtas vietas, kas atrodas īsas pastaigas vai brauciena attālumā ar velosipēdu. Šīs zaļās zonas sniedz iespēju atpūsties, vingrot un sociāli kontaktēties, veicinot vispārējo labklājību.
Jauktas izmantošanas attīstība: Pilsēta veicina jauktas izmantošanas attīstību, kur dzīvojamās, komerciālās un atpūtas vietas ir integrētas apkaimēs. Šāda pieeja mazina vajadzību pēc ilgiem pārbraucieniem uz darbu un mudina iedzīvotājus apmierināt savas ikdienas vajadzības kājāmgājiena attālumā no mājām.
Sabiedriskais transports: Barselona ir ieguldījusi līdzekļus sabiedriskā transporta sistēmas, tostarp autobusu, metro un tramvaju, paplašināšanā un uzlabošanā. Pieejamas un efektīvas sabiedriskā transporta iespējas atvieglo iedzīvotāju pārvietošanos pa pilsētu un piekļuvi svarīgākajiem pakalpojumiem, nepaļaujoties uz personīgo automašīnu.
PARĪZE, FRANCIJA
Parīze, tāpat kā Barselona, ir pieņēmusi 15 minūšu pilsētas koncepciju kā pilsētplānošanas un attīstības pamatu. Šeit ir dažas iniciatīvas, ko Parīze īstenojusi, lai popularizētu 15 minūšu pilsētas koncepciju:
Apkaimju orientēta attīstība: Parīze par prioritāti ir izvirzījusi pašpietiekamu apkaimju attīstību, kur iedzīvotāji lielāko daļu ikdienas vajadzību var nokārtot īsas pastaigas vai velosipēda attālumā no savām mājām. Tas ietver piekļuvi pārtikas veikaliem, skolām, veselības aprūpes iestādēm, parkiem un kultūras objektiem.
Gājējiem priekšroka: Sēnas upes krastos un tādos tūristu iecienītos rajonos kā Marē un Monmartrā, pilsēta ir īstenojusi pasākumus, lai padarītu atsevišķas teritorijas par gājēju rajoniem. Samazinot transportlīdzekļu satiksmi un izveidojot gājējiem draudzīgas zonas, Parīze veicina pārvietošanos kājām un ar velosipēdu kā primārajiem transporta veidiem.
Sabiedriskā transporta uzlabojumi: Parīze ir ieguldījusi līdzekļus sabiedriskā transporta tīkla uzlabošanā. Mērķis ir nodrošināt ērtas un efektīvas alternatīvas ceļošanai ar personīgo automašīnu, lai iedzīvotājiem būtu vieglāk pārvietoties pa pilsētu, nepaļaujoties uz automašīnām.
Zaļās zonas un pilsētas lauksaimniecība: Parīze ir veltījusi pūles, lai palielinātu zaļo zonu pieejamību un veicinātu pilsētas lauksaimniecības iniciatīvas pilsētā. Tas ietver kopienu dārzu, jumta fermu un kabatas parku izveidi, kas veicina iedzīvotāju labklājību un uzlabo apkaimju ekoloģisko ilgtspējību.
Jauktas izmantošanas zonējums: Parīze veicina jauktas izmantošanas zonējumu, kur dzīvojamās, komerciālās un rekreācijas aktivitātes ir integrētas apkaimēs. Šāda pieeja veicina dinamiskas un daudzveidīgas kopienas, kurās iedzīvotāji var dzīvot, strādāt un socializēties, nebraucot lielus attālumus.
Rīgas mazie solīši
Rīga attīstās. Jā, arī ar stabiņiem un 30km/h ierobežojumiem pilsētas centrā. Jaunu velo joslu izveidošanā, urbāno dārzu attīstībā, parkletu izbūvēs un citos veidos. Mazi solīši, kas veido un uzlabo pilsētvidi. Virziens ir pareizais, pat ja tie ir mazi soļi pretī kaut kam lielākam. Ar ReNewCity vēlamies veicināt pilsētvides attīstību, atjaunojot un attīstot nekustamo īpašumu un ēkas, kurām ir vērtība. Atjaunojot novecojušas, vēsturiskas ēkas un saglabājot tās arhitektonisko mantojumu, mēs sniedzam ēkām jaunu dzīvi, tajā pašā laikā palīdzot attīstīt apkaimes, veicinot uzņēmējdarbību un radot vidi, kurā ir patīkami būt un dzīvot.
Pilsētas robežas kļūst plašākas, bet mēs redzam, ka esošajās ir vēl daudz darba, kas jāpadara. Rīga var lepoties ar skaistu un vēsturisku arhitektūru un mūsu aicinājums ir šo arhitektūru saglabāt un radīt iespēju cilvēkiem dzīvot sakoptā vidē.